BIST 116365.68
DOLAR 6.8562
EURO 7.7398
GR ALTIN 390.416
Yazar :
Kazım Kuzu

SICAK TAŞ TERAPİSİ

 

Sevgili Batı Alanya Okurları, bu sayımızda sizlere Sıcak Taş Terapisi Nedir? Nasıl Yapılır? Ayrıca refleksoloji hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Yüzyıllardır uygulanan sıcak taş terapisi ile duygusal, zihinsel ve fiziksel anlamda vücudunuzu A’dan Z’ye arındırıp, bilinçaltına yerleşmiş problemlerinizden kurtularak, daha huzurlu ve mutlu bir yaşam sürebilirsiniz…

Sıcak taş terapisi, milattan önceki dönemlerde yeryüzündeki volkanların patlamasıyla oluşan lav taşlarıyla yapılan terapidir.

Taş terapisi, meditasyon enerjisini arındırıcı ve uyum arttırıcı olarak bilinir. Bu da insanların daha sakin bir meditasyon basamağı olan ruhsal, beyinsel ve fiziksel huzuru sağlar.

TAŞLARIN ÖZELLİĞİ NEDİR?

Lav taşları uzun süren ısıyı üzerinde tutma özelliğine sahiptirler. Lav taşları sıcak ve soğuk çakraların üzerinde uygulanabiliyor. Doğal elementlere sahip olması ve merkez kaynağının da volkanlar olmasından dolayı toprak altındaki bütün minerallere sahiptir. Örneğin; çinko, demir, magnezyum, potasyum, kalsiyum vs. gibi değerli minerallere sahip olduğu için bedenin üzerine yerleştirildiği zaman sıcak ise her hangi bir çakrada bloke ödem, sirkülasyon, duygusal, zihinsel ve ruhsal dengeyi sağlayacak kadar değerli ve etkilidirler.

SICAK TAŞ TERAPİSİ KİMLERE UYGULANMAMALIDIR?

•Bazı durumlarda sıcak taş terapisi uygulanması sakıncalıdır.

•Cerrahi müdahalelerde ve his kaybının olduğu anlarda,

•Sinir hasarları ya da nöropati ve şeker hastalarına,

•Sıcağa karşı alerjisi olan ciltlere,

•Hamilelere,

•Aşırı kilolu insanlarda kalpte oluşabileceği rahatsızlıklar dikkate alınarak,

•Varisler ve kronik yorgunluk,

•Yaşlı ve ince ciltlerde uygulanan basınç ve sıcaklık hafif olmalıdır,

•0-15 yaş arasındaki çocuklara uygulanmamalıdır.

Refleksoloji hangi hastalıklara iyi gelir?

Refleks sözcüğünün sözlük anlamı, dış etkilere bağlı istemsiz kas kasılmasıdır. Ancak refleksoloji sözcüğünün içinde yer alan refleks terimi, yansıma ya da aksetme anlamına gelir. Bu nedenle refleksoloji terimi, sinir yollarının uyarılması ve vücut iç organlarının yansımalarını da içerir. Refleksoloji, ayaklarda, ellerde ve kulak üzerindeki spesifik noktalara basınç (masaj) uygulama tekniğidir. Refleksoloji, özellikle nörolojik sorunlara bağlı felçli ve engelli hastaların tedavisinde büyük yarar sağlamaktadır.

Rus bir masör olan Eunice Ingham refleksolojinin anası olup, zone terapisini geliştirerek günümüzde bilinen refleksolojiyi gündeme taşımıştır. Ayaktaki reflekslerin organların aynası olduğunu keşfetmiştir. Yapılan bu masaj tekniği vücudun belli bölgelerinde kullanılamayan enerjiyi çözerek, bedenin kendi kendine iyileştirme gücünü harekete geçirir ve kişinin ya da hastanın kendisini, fiziksel, duygusal ve ruhsal olarak iyi hissetmesini sağlar.

Refleksoloji masajı ile kişi doğal dengesini bulabilir. Refleksoloji, çoğu kültürde seki zamanlardan bu yana uygulanan tamamlayıcı alternatif bir tıp yaklaşımı olduğu gibi, Türkiye’de kullanımı son yıllarda yaygınlaşmaya başlamıştır ve birçok sağlık personeli tarafından bilinmemektedir. Refleksoloji uzmanlar tarafından yapıldığında hastalık belirtilerini ve tedavide kullanılan ilaçların yan etkilerini azaltan, fiziksel ve psikolojik destek sağlayarak hastaların yaşam kalitesini arttıran bir yöntemdir.

Refleksoloji hangi hastalıklarda faydalıdır

Refleksoloji (ayak masajı) tedavisi uygulanan hastalıklar

Refleksoloji, akupunktur gibi fonksiyonel hastalıklarda faydalıdır.Refleksoloji masajının fayda sağladığı ve uygulandığı hastalıklar, anksiyete (kaygı bozukluğu), panik atak, öğrencilerdeki sınav stresi, depresyon, bel fıtığı, boyun fıtığı,eklem ağrıları, dikkat eksikliği, otizm, serebral palsy (spastik özür), motor gerilik (yürüme bozukluğu), kas hastalıkları veya problemleri, kireçlenmeler, migren ağrısı, reflü hastalığı, hormonal problemler gibi rahatsızlıklarda uygulanır.

Ayrıca, kısırlık tedavilerinde, adet düzensizliği ve adet sancılarında, gebelik kramplarında, fakat hamileliğin ilk üç ayında uygulanması sakıncalıdır. Ağrılı cinsel ilişki durumları (vajinismus), cinsel isteksizlik, bedenden toksin attırılması, bebeklerin karın ağrıları, astım, enürezis, uyku bozuklukları, hazımsızlık, konuşma bozukluğu, tüm vücutta dolaşımın düzenlenmesi gibi farklı sağlık sorunlarının iyileştirilmesinde kullanılabileceği bilinmektedir.

 

Özellikle ağrı, bulantı, periferal nöropati gibi sorunların ve şikayetlerin azaltılmasında faydalı olduğu bildirilmiştir. Fakat enfeksiyon varlığında, ateşlenme durumlarında, damar tıkanıklığı durumlarında ve kanser hastalarında refleksoloji uygulanması ya doktor takibinde uygulanması ya da uygulanmaması gereklidir. Sonuç olarak organizmanın doğal dengesini sağlayarak, bireylerin kendisini, fiziksel, duygusal ve ruhsal bakımdan iyi hissetmesine yardımcı olur. Araştırmalara ve bilinenlere göre zararlı olabilecek bir etkisi bulunmamaktadır. Refleksoloji ile birlikte fizyoterapi de şarttır.

Refleksoloji masajını kimler yapar

Refleksoloji masajını kimler yapar ?

Refkesolojiyi yapan kişinin temel masaj bilgisinin olması gereklidir. Psikoloji uzmanı ve masaj uzmanı olması gereklidir. Refleksoloji eğitimi genellikle 3 günden bir yıla kadar uzayabilir. Üç günde temel refleksoloji öğrenilir. Bir yıllık eğitim ise el parmakları ile ayakları okuma seviyesine getirir. Refleksolojiyi bilmeden uygulamak çok doğru değildir.

Refleksoloji, haftada bir ya da hastanın bedeni ne zaman ihtiyaç duyar ise o zaman 1 saatlik uygulandığında çok iyi sonuçlar alınabilir. Refleksolojinin seansı, süresi hastaya ve hastanın şikayetine göre değişiklik gösterir. Bel fıtığı hastasında seans 20 ile 39 arasında değişirken, spastik bir hastaya uygulanan refleksoloji masajı, haftada 3-4 seans olmak üzere bir yıl kadar sürebilir. Seans süresi değişmekle birlikte 20-40 60 dakika arasındadır. Refleksolojinin, vücudu dinlendirdiği için iyileşme mekanizmasını harekete geçirerek fayda sağladığı inanılmaktadır.

 

Spor ve masajla kalın

Sevgiler saygılar.


GÜNLÜK GAZETE MANŞETLERİ (02 TEMMUZ 2020 PERŞEMBE)