BIST 1062.07
DOLAR 7.3707
EURO 8.722
GR ALTIN 488.479
Yazar :
Kazım Kuzu

ÜZÜNTÜ DUYUYORUM

Sevgili Okurlar;

Çıkan her sayımızda çeşitli masaj terapileri ve tarihçeleri  hakkında bilgiler paylaşarak masaj uygulamalarının dünyada hak ettiği yeri ,ülkemizdede bulması açısından yerelde de olsa toplumumuzu bilinçlendirme gayretinde olmaya çalışıyorum.

Ancak,masaj sektörünün hak ettiği yerde olmadığını biliyor ve üzüntü duyuyorum. Maalesef masaj kelimesini duyduğumuzda aklımıza farklı şeyler geliyor. Hiç kimsede demiyor ki  yabancı ülkelerde reçetelere yazılır hale gelmiş olan bu uygulama neden ülkemizde gayri ahlaki karşılanıyor. Masaj adı altında farklı uygulamaların yapıldığı yerler maalesef toplumumuzdaki masaj algısını olumsuz etkiliyor. Gerçek masaj ve Masaj terapisti bu olumsuzluklara kurban ediliyor. Saygınlıktan uzak hale getiriliyor. Bu cehalet ve eğitimsizlikten başka bir şey değil tabiki!!!

Masajı hakkıyla uygulayan,bunun için eğitim alan çeşitli kurslara giden,seminerle kendini geliştiren,zaman ve para harcayan,emek veren işini severek ve bilerek yapan bu işe gerçekten ideal olarak kendini adamış Masaj Terapistlerine haksızlık olmuyormu?

Eminim ki bu yazıyı okuyup evet tamda bizim sıkıntılarımız diyecek azımsanamayacak düzeyde yeterince meslektaşlarımız var.

   Sevgili okurlar,masaja gereken önemi gösterelim. sapla samanı ayrı tutalım. Masaja ve Masaj Terapistine olumlu bakalım,masaj nimetinden faydalanalım, geleneksel ve modern uygulamaları bilgili yetkin terepistlerden alalım.

Masaj ve Masaj terapisti yabancılar için reel bir sektör!!! maalesef bizim toplumun çoğunluğu için kaba tabirle gereksiz tırı vırı işler. Aslında bizim için nedense birçok şey tırı vırı. Ama öyle olmamalı.

Diyebilirsiniz herşeyimiz bitti bu mu derdimiz? Eğer bir birey Masaj yerine masaj olmayana prim verirse evet işte o DERT!

Biz temizlik işi yapanları çöpçü diye aşağılar

o her gün zevkle içtiğimiz tavşan kanı çayları demleyeni çaycı diye küçümser, ansızın sıkıştığınızda wc ihtiyacınızı gördünüz işyerindekini küçümser bir toplumsal hastalığımız mevcut. Acaip bir hor görme hastalığımız var. Kendi mesleğimden yola çıkarak aslında toplum olarak bir çok mesleği ve meslek sahibini hor görüp ötekileştirdiğimiz için dikkatimizi bu yöne çekmek istedim.

Umarımki kendimizle barışık emeğe daha saygı duyduğumuz günlerin ve geleceğin bizleri kuşatması dileğimle sürçü lisan ettiğsem affola. Sevgi ve Saygılarımla...

Sporla,masajla sağlıklı kalın. "SPOR MASAJ TERAPİSTİ" Kazım KUZU

Dip not :

Sevgili Masaj Terapisti arkadaşım!

Lütfen kendimizi hiç bir yerde yada koşulda farklı ünvanlarla tanıtmayalım. Örnek: (Dr.,Fizyoterapist, vb.) Çünkü Tıp fakültesi okumadın ,öyle bir hakka sahip değilsin. Bunun yasalara aykırıve suç olduğunu aklından çıkartma.Sadece sahip olduğun sertifika kadarsın. Aşırı yetenekli ve bilgili olman seni Dr. yada Fizyoterapist vb.yapmaz. Bilgini,becerini,yeteneyiğini Masaj Terapisti olarak yap ve her yerde onurla ,gururla Masaj Terapisti olduğunu söyle!

Dürüstlük erdemli olmanın gereğidir.

Nacizane tavsiyemdir.


GÜNLÜK GAZETE MANŞETLERİ (09 AĞUSTOS 2020 )