Yazar :
Mikail Şan

ORHAN VELİ KANIK’IN ÖLÜMÜ

10 Kasım 1950'de Ankara'daki bir belediye çukuruna düşen Orhan Veli bu olayı önemsemez ve İstanbul'a döner. Bir kaç gün sonra, 14 Kasım Salı günü, bir arkadaşının evinde öğle yemeği sırasında fenalaşır. Hastaneye kaldırılır. Alkol zehirlenmesi teşhisini koyan doktorlar, bu doğrultuda tedavi uygularlar. Ancak saat 20.00'de komaya giren Orhan Veli, bütün çaba ve yanlış tedaviler sonucu saat 23.20'de, Cerrahpaşa'da hayata veda eder.

Ölümünün nedeni, 15 Kasım 1950 Çarşamba günü çıkan akşam gazetelerinde 'alkol yüzünden zehirlendi' olarak duyurulur. Ankara ve İstanbul radyolarının yanı sıra, Roma, Paris BBC ve Amerika’nın Sesi radyoları da aynı anda tüm dünyaya duyururlar.  Otopsi sonucuyla, şairin alkol zehirlenmesinden değil, beyin kanamasından hayata veda ettiği yargısına varılır. Nasıl oldu diye sorarsanız Orhan Veli'nin üç dört gün önce bulunduğu Ankara'da, belediyenin Sıhhiye'de yol kenarında açtığı bir çukura gece düşmesiyle başına aldığı darbenin yol açtığı öne sürülür.

ÖĞRETMENLER GÜNÜ

Türkiye’de her yıl 24 Kasım, Öğretmenler Günü olarak kutlanır. 24 Kasım 1928, Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün "Millet Mekteplerinin Başöğretmenliğini kabul ettiği gündür.

Neden 24 Kasım?

1 Kasım 1928'de TBMM'nin kabul ettiği Türk Harfleri Hakkındaki Kanun ile Harf İnkılabı başladı. Türk tarihinde ilk defa bir okuma yazma seferberliği başlatıldı. 

Bakanlar Kurulu, Mustafa Kemal'e 11 Kasım 1928'de "Millet Mekteplerinin Başöğretmeni" unvanını verdi. Bu unvan, 24 Kasım'da, Millet Mektepleri Talimatnamesinin yayımlanması ile resmîleşti. 

Mustafa Kemal'in Başöğretmen sıfatını aldığı 24 Kasım 1981'den beri "Öğretmenler günü" olarak kutlanıyor.

Öğretmenler günü dünyanın birçok yerinde farklı tarihlerde kutlanıyor. 1994 yılından bu yana çoğu ülkede öğretmenler günü UNESCO tavsiyesiyle 5 Ekim'de kutlanmaya başlandı.

HOCAWEBDE olarak tüm öğretmenlerin öğretmenler gününü kutlarız.

 

 


GÜNLÜK GAZETE MANŞETLERİ (03 HAZİRAN 2020 ÇARŞAMBA)