BIST 116365.68
DOLAR 6.8562
EURO 7.7398
=
GR ALTIN 390.416
Yazar :
Kazım Kuzu

YÜZME SPORU

Yüzme sporu, kulaç ve bacak hareketleriyle yapılarak bedendeki birçok kası çalıştırmaktadır. Yüzerken farklı stiller kullanılabilmektedir. Yüzme sporu düzenli yapıldığında bedensel ve psikolojik olarak önemli faydaları bulunmakla birlikte yüzmeyi öğrenmek emek ve sudan korkmamayı gerektirir.  Yüzme sporu nedir? Tarihçesi nedir? Stilleri nelerdir? 
Yüzme sporuyla ilgili bilinen en genel bilgi, bu sporun tüm vücut kaslarının çalışmasında son derece etkili olduğu ve bu durumun da sağlık için çok faydalı olduğudur. Yüzmenin tüm kasların çalışmasına etki ettiğini kişi yüzerken rahatlıkla hissedebilir. Özellikle yeni başlayanlar tüm kasların çalıştığını vücutlarında yüzme sonrasında daha net fark edebilirler.

Vücuttaki kasların çalışmasında suya karşı yapılan kuvvetin etkisi büyüktür. Yüzme sonrasında kasların aşırı zarar görmemesi içinöncesinde hafif egzersizler yapmak yararlı olabilir. Yüzmenin farklı stilleri bulunmaktadır. İnsanların tamamı aynı şekilde yüzmezler.

 

Herkesin kolay bulduğu bir yüzme stili bulunmaktadır. Yüzme stillerinin doğru uygulanabilmesi için nefes tekniklerinin ve yüzme esnasında vücudun nasıl kullanılacağının doğru öğrenilmesi de önemlidir. Bu şekilde vücut yorulmak yerine aksine dinginlik kazanacak ve kişi ruhsal bakımdan kendini daha rahat hissetmeye başlayacaktır.

  
Yüzme Sporu Nedir?


Yüzme sporu, belirli boyutlarda havuzda, gölde veya denizde bedenin su yüzeyinde kalarak kulaç ve ayak hareketlerinden faydalanarak su içerisinde yüzülerek yapılan spor dalına verilen isimdir. Yüzme sporu yapılırken bedendeki kasların hemen hemen hepsi çalışmaktadır. Sporun kişiye faydaları tartışılmaz ancak spor olarak yüzmeyi tercih eden kişiler vücutlarına büyük iyilik yapmış olmaktadırlar. Yüzme sporu yarışları 50, 100, 200, 400, 800 ve 1500 metrelik havuzlarda çeşitli kategorilerle sınıflandırılarak yapılmaktadır.

Yüzme Sporunun Tarihçesi


Spor dalların arasında en yaygın olan yüzmenin insanoğlu tarafından ne zaman keşfedildiği bilinmemektedir. Çünkü M.Ö 9000'lı yıllarda yüzme, insanların karşısına spor olarak değil avlanmak, yıkanmak gibi bir ihtiyaç olarak ortaya çıkmıştır.

Londra'da bulunan British Müzesi'ndeki kabartmalarda Uygur Türklerinde bugünkü kulaç stilleri görülmektedir. M.Ö savaşlar yapılırken Asur savaşçılarının düşmanlardan kaçmak amacıyla nehir ve gölleri yüzerek geçtikleri Asur kabartmalarında açıkça görülmektedir.

1828 yılında ilk açık hava havuzu Liverpool'da yapılmıştır. Daha sonra 1846 yılında Avustralya’da yapılmıştır. 1882 yılından sonra çeşitli Avrupa ülkelerinde yüzme federasyonları kurulmuş, yarışmalar düzenlenmeye başlamıştır. ABD'de 1882 yılında Amatör Spor Birliği (AAU) kurulmuştur.

Türkiye’de ilk yüzme yarışları İstanbul Moda'da 1937 yılında yapılmıştır. 1942 yılında ise İstanbul Ortaköy’de modern olarak ilk yüzme havuzu açılması gerçekleşmiş ve bu sayede açık ve kapalı yüzme havuzları ile yaz kış yüzme sporu yapabilme imkanı bulunmaktadır.

Yüzmenin Sağlığa Faydaları Nelerdir?


Kalp ve damar sisteminin tamamını ifade eden dolaşım sisteminde, yüzme sporu fazlasıyla etkilidir. Yapılan araştırmalar sonucunda yüzmenin kalp atış ritmini ve kan akışını düzenlediği ortaya çıkmıştır. Böylece kalpte düzenli toplanan ve pompalanan kan vücuda ve kaslara daha doğru şekilde ve miktarda gönderilecektir.

Yüzme sporu dolaşım sistemi dışında ayrıca solunum sistemi üzerinde doğrudan etkilidir. Yüzme sırasında kişinin oksijen gereksiniminde artış görülmektedir. Bununla beraber solunum ve dolaşım sistemleri birbirleriyle orantılı olarak daha fazla çalışmaktadır.

Tüm kasların çalışmasını sağlayan yüzme eylemi sinir sisteminin olumlu anlamda etkilenmesini sağlar. Sinir sistemindeki bu pozitiflik doğrudan duyuları etkileyecektir. Fizyolojik etkiler dışında yüzmenin kişinin psikolojik durumu üzerinde de olumlu etkilerigörülmektedir. Yüzmenin en önemli faydalarından biri de sağlıklı kilo vermenizi sağlamasıdır. Fazla kilolarınızdan kurtulurken, aynı zamanda vücudunuzun sıkılışmasını sağlayacaktır.

Bilgihanem.com dan alıntıdır.

 

Sporla, Masajla Sağlıklı Kalın...


GÜNLÜK GAZETE MANŞETLERİ (02 TEMMUZ 2020 PERŞEMBE)