BIST 1115.82
DOLAR 7.5839
EURO 8.9977
GR ALTIN 477.466
Yazar :
Mikail Şan

MİMAR SİNAN

9 Nisan Sanat Tarihi’nin,mimarinin ve Dünya’nın gelmiş geçmiş en büyük mimarlarından biri olan ”Mimar Sinan’ı anma günü” olarak kutlanır.

Mimar Sinan veya Koca Mi'mâr Sinân Âğâ, Osmanlı baş mimarı ve inşaat mühendisi. Kariyerinde önemli eser verdiği Osmanlı padişahları Kanuni Sultan Süleyman, II. Selim ve III. Murat dönemlerinde baş mimar olarak görev yapan Mimar Sinan, yapıtlarıyla geçmişte ve günümüzde dünyaca tanınmıştır.

Kanuni Sultan Süleyman’ın ve Osmanlı İmparatorluğu’nun en parlak devrinin büyük mimarı, dünya çapında dahi

bir sanatkar olan Mimar Sinan, 1490’da Kayseri’ye bağlı Gesi mahiyesinin Ağırnas köyünde doğmuştur.

Mimar Sinan ile ilgili bilgilere Şair nakkaş Sa’i Mustafa Çelebi’nin, kendi ağzından dinleyerek yazdığı Tezkere

ül-Ebniye ve Tezkeret ül-bünyan’a, Tuhfet ül-Mimarin, Risalet üt-Mimariye Adsız Risale gibi yazılı kaynaklardan ulaşılmıştır.

Mimar Sinan 1512’de devşirme alınıp acemioğlanlar ocağına alınmıştır.1521 Belgrad seferinde yeniçeri olmuştur.Kanuni Sultan Süleyman’ın İran Seferi’nde Van Gölü’nün karşı sahilinde keşif harekatı için üç kadırga yaparak içine top ve tüfekler yerleştirip askeriyle karşı yakaya, geçerek düşman ahvalini keşfedip geldiğini anlatır.1538 Moldavia (Karabuğdan) seferinde, Prut nehri üzerinde kazık çakılması mümkün olmayan killi arazide, bataklıkta 13 gün içinde büyük ve yüksek bir köprü kurarak sultanın takdirini kazanmış, Tuna üzerinde de köprüler kurmuştur.Sinan, mühendis ve mimar olarak yetişmesini tamamlayıp, 1539 yılında mimarbaşı seçildiği

zaman 50 yaşına gelmişti.Bundan sonra geçen elli yıllık devrede, Sinan bütün İmparatorluk ülkesinde şaşılacakmbir süratle sayısız eserler meydana getirmiştir. Bunların sayıları 364’ü bulmaktadır.

Başlıca Eserleri:

Camiler:

1.İstanbul Süleymâniye Câmii,

2. İstanbul Şehzâdebaşı Câmii,

3. Haseki Camii,

4. Mihrimah Sultan Camii – Edirnekapı

5. Mihrimah Sultan Câmii – Üsküdar’da, iskelede

6. Rüstem Paşa Câmii (Tahtakale’de),

7. Sokullu Mehmed Paşa Câmii (Kadırga Limanında),

8. Sokullu Mehmed Paşa Câmii (Azapkapısı’nda),

9. Sokullu Mehmed Paşa Câmii (Büyükçekmece)

10.Sinan Paşa Camii (Beşiktaş’ta)

 


GÜNLÜK GAZETE MANŞETLERİ (20 EYLÜL 2020 )