BIST 1115.82
DOLAR 7.5839
EURO 8.9977
GR ALTIN 477.466
Yazar :
Mikail Şan

SIKÇA SORULAN SORULAR

2019 KAMU PERSONEL SEÇME SINAVI (KPSS) LİSANS

1-) 2019-KPSS Lisans başvuruları ne zaman başlıyor?

2019-KPSS Lisans başvuruları, 3 Mayıs 2019 tarihinde başlayacaktır. Başvurular, 15 Mayıs 2019 tarihinde sona erecektir.

2-) 2019-KPSS Lisans sınavı hangi oturumlarda yapılacaktır?

2019-KPSS Lisans,

a) Genel Yetenek-Genel Kültür,

b) Eğitim Bilimleri,

c) Alan Bilgisi,

d) Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT),

e) Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT) oturumlarında yapılacaktır

3-) Sınava kimler başvurabilir?

Sınava, lisans programlarından mezun olanlar ile sınava başvuru sırasında mezun durumda olmayan ancak, sınavın geçerlik süresi (iki yıl) içinde lisans düzeyinde mezun olabilecek durumda olan adaylar başvurabilecektir.

4-) Adaylar sınava girerken yanlarında hangi belgeleri bulundurmak zorundadır?

Adayların sınava girerken aşağıda belirtilen iki belgeyi yanlarında bulundurmaları zorunludur:

a) İlgili oturuma ait Sınava Giriş Belgesi (SGB)

b) Geçerli kimlik belgesi: Nüfus Cüzdanı veya Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı veya geçerlilik süresi dolmamış pasaport (Nüfus cüzdanında soğuk damga basılı olmalı, adayın sınav görevlilerince kolaylıkla tanınmasını sağlayacak güncel bir fotoğraf ve T.C. Kimlik Numarası bulunmalı, pasaportun süresi sınav günü itibarıyla geçerli olmalıdır.)

5-) ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde mevcut olan geçerli fotoğrafımı nasıl değiştirebilirim?

ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde mevcut olan geçerli fotoğrafını değiştirmek isteyen adaylar; aşağıdaki belgeler ile sınava başvuru süresince ve sınava başvuru süresi tamamlandıktan sonraki ilk 5 gün içinde ÖSYM’ye başvuruda bulunmalıdır. a) Genel Amaçlı Dilekçe örneği, b) Fotoğraflı ve onaylı nüfus cüzdanı sureti, c) Son 3 ay içerisinde çekilmiş bir adet vesikalık fotoğraf, d) Fotoğrafını değiştirme talebinin nedenini belirten (varsa) belge

6-) Sınava gireceğim binada eşyamı emanet edebilir miyim?

Sınav binalarında hiçbir eşya emanete alınmaz. Bu nedenle adaylar, kılavuzda belirtilen yasaklı maddeleri sınav binalarına getirmemelidir.

7-) Sınava gireceğim binayı, sınav gününden önceden gidip görmem gerekir mi?

Adayın sınava gireceği binayı, adres bilgisini teyit etmek amacı ile önceden gidip görmesi sınav günü adaya kolaylık sağlayacaktır. Bu nedenle adayın sınava gireceği binayı, adres bilgisini teyit etmek amacı ile sınav gününden önce gidip görmesi önerilmektedir. Sınava Giriş Belgeleri üzerinde adayların sınava gecikmelerini önlemek amacıyla sınav binalarının konum bilgilerinin yer aldığı Quick Response Code (QR kod) yer alacaktır. Adaylar, Sınava Giriş Belgeleri üzerine yerleştirilen QR kod sayesinde sınava girecekleri binanın konumunu kolaylıkla öğrenebileceklerdir. Bu sistemi kullanabilmek için QR kod okuyucu programlarından herhangi birinin yüklü olduğu cep telefonunun kamerasından, Sınava Giriş Belgesi çıktısı üzerindeki kod parçacığını okutmak ve okuyucu yazılımın ilgili linki açmasına izin vermek yeterlidir. Bu özelliği kullanarak adaylar, sınav binalarına ulaşım yollarını ve sürelerini kolaylıkla görebilecektir.

14 Mart 2019 Saat 13.00’te Alanya Alaeddin Keykubat Üniversitesi Mühendislik Fakültesinde Pegem Akademi Türkçe Öğretmeni olarak söyleyişi için Hocawebde Hocaları Engin ERAYDIN, Aydın YÜCE, Vahap ÖZKARACA ile birlikte katılım yapacağız. Bütün KPSS adaylarını bekleriz.

 


GÜNLÜK GAZETE MANŞETLERİ (19 EYLÜL 2020 CUMARTESİ)