BIST 1097.51
DOLAR 7.6718
EURO 9.0084
GR ALTIN 471.69
Turizmci:Devler Neden Gazipaşa'ya Uçmuyor?

Turizmci:Devler Neden Gazipaşa'ya Uçmuyor?

18-01-2020 - 22:48 tarihinde yayınlandı
Easy Jet, Ryanair ve Jet2 gibi düşük bütçeli hava yolu şirketlerinin Gazipaşa-Alanya Havalimanı’nı kullanmaması, turizmcilerin tepkisini çekiyor.

PAYLAŞ
Avrupa'nın önde gelen düşük bütçeli hava yolu şirketlerinden EasyJet, Manchester-Dalaman kapasitesinde artışa gitti. Daha önce Manchester'dan Dalaman'a haftanın 7 günü birer uçuş düzenleyen EasyJet, 8 Haziran'dan sonra, cuma ve pazar günleri hariç günde iki uçuş yapmaya başlayacak.

Bu da toplam kapasitenin yüzde 70'in üzerinde artması anlamına geliyor. Peki Easy Jet’in yanı sıra Ryanair ve Jet2 gibi low cost denilen düşük bütçeli hava yolu şirketleri neden Gazipaşa-Alanya Havalimanı’nı (GZP) tercih etmiyor?

Easy Jet, Ryanair ve Jet2, çok yoğun olmayan havaalanlarını da maliyetleri düşük diye tercih ediyor

Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu, yerel basında yer alan haberde, "Özellikle Easy Jet, Ryanair ve Jet2 gibi hava yolu şirketleri tüm Avrupa’da bilinen en ekonomik hava yolu şirketleridir. Özellikle çok yoğun olmayan havaalanlarını da maliyetleri düşük diye tercih etmektedirler.

Uçtukları yerin bir özelliği ise, daha fazla yolcu taşımak adına insanların karşılıklı vizeye ihtiyaç duymadan gidebildikleri yerlerdir. Zira yurtdışından insanlar ülkemize vizesiz girebildikleri gibi belki bir gün Türk vatandaşları da buralara vizesiz girmeye başladığı gün bu firmalar Türkiye’yi gündeme alacaklardır.

Alanya için milat olabilir

Konuyu sadece Gazipaşa-Alanya Havalimanı (GZP) ile kısıtlamayıp bunun gibi nice güzel turizm bölgelerimizin büyüyebilmesi için bu tür uçaklara ihtiyacı vardır. İki yıl önce Easy Jet CEO'su bir Türk acentesi ile Gazipaşa-Alanya Havalimanımıza gelip bazı incelemelerde bulunmuştu.

Önümüzdeki yıllar için burayı planladığını biliyorum. Fakat geçen sene Thomas Cook krizinden sonra belki bu planını bir süreliğine ertelemiştir. Özellikle TAV yetkililerinin devletimizin de desteğini alıp bu konunun üzerine ısrarla giderek güzel sonuçlar çıkartabileceğini düşünüyorum. Açıldığı taktirde Alanya için bir milat olacaktır" dedi.

Alanya İngiliz pazarında tanıtılmalı

Network Turizm/Alfa GoTours sahibi ve Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) 8’inci Meslek Komitesi üyesi Alper Gencelli, Alanya’nın tanıtımı noktasında çalışma yapılması gerektiğine vurgu yaptı. Gencelli, “Bu hava yolu şirketleri genelde destinasyon talebi gören yerlere daha çok uçuyorlar. Bu yerler genellikle Yunan Adaları, İspanya ve Kanarya adaları gibi. Nedeni de burada koltuk satış korkusu yok. Uçak her halükarda doluyor.

Alanya’da o koltukları satacak acentelere ihtiyaç var. Bunlar genelde İngiltere’den, Belçika’dan, Hollanda’dan ve belli Avrupa bölgelerinden uçuyorlar. Son 2-3 yıldan beri Avrupa pazarı Türkiye’ye karşı kötü seyrediyor. Şu an iyi olan tek pazarımız Rusya. İskandinav pazarında halen iyileşme yok, ortada gidiyor. Dalaman ve Bodrum bölgesi İngiliz bölgesi fakat Alanya tam anlamıyla bir İngiliz destinasyonu değil. Alanya Rus, Alman, İskandinav ve Doğu Avrupa destinasyonu.

İngilizler Alanya’yı ve çevresini çok iyi bilmiyor

Tabiki İngiltere’den de talep var ama diğer ülkelerle kıyasladığınız zaman talep az. İngilizler Alanya’yı ve çevresini çok iyi bilmiyor. İngilizlere Kalkan, Fethiye, Ölü Deniz, Bodrum, Marmaris, Turunç, İçmeler, Didim, Kuşadası dediğiniz zaman talep görüyor.

İlk önce o turistleri Alanya ile tanıştırmamız lazım. Burası İngilizlere daha çok tanıtılmalı. İngilizler alışılagelmiş şeylerinden vazgeçmiyorlar. İngiltere’de olan World Travel Market Fuarı her yıl kasımın başında Londra’da yapılıyor.

Londra’daki pazarlarda tanıtım yapılabilir

Londra’daki pazarlarda tanıtım yapılabilir. Çoğunlukla bizim genelde tanıtımlarımız diğer pazarlarda. Alanya’nın İngiltere pazarına tanıtılması lazım. Bu tanıtım da tabi ki seyahat acentelerinin bir şekilde İngilizleri buraya getirmesiyle oluyor.

Oradan gazeteciler, bloggerlar veya köşe yazarlarını buraya getirmek, gezdirmek ve tanıtmak gerekir. Tabi bu durumda elini taşın altına koyacak acentelerin de olması gerekiyor” diye konuştu.

Bizden talepleri olmadı

Yeni Alanya’nın sorularını yanıtlayan TAV yetkilileri ise, Easy Jet, Ryanair ve Jet2 gibi low cost denilen düşük bütçeli havayolu şirketlerinin Gazipaşa-Alanya Havalimanı’nı kullanmak adına herhangi bir talepte ve girişimde bulunmadıklarını belirttiler.

reklam
YORUM YAZ

GÜNLÜK GAZETE MANŞETLERİ (22 EYLÜL 2020 SALI)