Çiftçinin İsyanı!

Sulama Birliğine beyanname vermek için günlerce uğraşan müstahsiller,"Böyle giderse, tarımla uğraşacak kimse kalmayacak"diye yakındılar.

Çiftçinin İsyanı!

 

PAYLAŞ

Sulama birliklerinin idaresinin sivil yöneticilerden alınması çiftçiyi çok zor duruma düşürdüğü ileri sürüldü. Alara Sol Sulama Birliğine beyanname vermek için giden müstahsiller,  beyanname için istenen evrakları tamamlamak için günlerce resmi kurumlar arasında mekik dokumak zorunda kaldıklarını iddia ettiler. Daha önce seçilmiş başkanlar, beyanname döneminde vatandaşlara bilgisayardan gerekli evrakların çıktısını alarak beyanname işlemelerini çabuklaştırırken, atanmış müdürlerin idaresindeki sulama birlikleri ise vatandaşa  "Git, şu belgeleri getir"diyerek gönderdikleri öne sürüldü.

'MEKİK DOKUYORUZ'

Beyanname için istenen evrakları tamamlayabilmek için sadece mahalle muhtarlıklarına 4-5 defa gitmek zorunda kaldıklarını iddia eden müstahsiller," Yıllardır beyanname veririz, böyle güçlük çekmedik. Daha önce Sulama Birliğini yöneten seçilmiş başkanlarımız, bizlere yardımcı olarak,  işlemlerimizin kısa zamanda tamamlanmasını sağlıyordu. Şimdi, atanmış müdürlerin idaresindeki birlikte, "Bizleri, şu evrakları getirin"diyerek gönderiyorlar.  Tapuya, muhtarlığa ve falan kuruma gidip evrakları getiriyoruz. "Şu evrak eksik"diyerek bizi geri döndürüyorlar. İstenen evrakları tamamlayabilmek için resmi kurumlar arasında günlerce mekik dokuyoruz"dediler.

'HER YIL BEYANNAME İSTENMEMELİ'

Müstahsiller, şöyle konuştu:" DSİ, sulama birliklerinde beyanname sorununu çözmeli. Müstahsilden, ekim yapmadığı dönemde beyanname istenmeli. Ekim yapan çiftçiden her yıl beyanname istenmemeli. Üretim yapmayan vatandaş, sulama birliğine para ödememek için mutlaka beyanname verecektir. Kimse, almadığı hizmet için para ödemez. Hükümet, bizlerin önünü açacağına, üretimden vazmı geçirmeye çalışıyor?  Sulama birlikleri bizlere zorluk çıkarmaya devam ederse, zaten ayakta durmakta güçlük çeken bizler, ekim yapmayacağız. Her beyanname döneminde tapu kaydı istenmesi çok mantıksız. Emlak vergisi için her yıl mı beyanmane mi veriyoruz? Belediyeler, verdiğimiz beyanname üzerinden her yıl vergisini tahakkuk ettirip, tahsilatını yapmıyor mu?" 

'MUHTARLARI BİLGİLENDİRDİK'

Sulama Birliği üyelerinin eleştirilerini yanıtlayan yetkililer, müstahsilden kanunda belirtilenlerin dışında evrak istenmediğini açıkladılar. Yetkililer, 25-09-2018 tarihinde birlik sınırları içersindeki muhtarlarla toplantı yaparak, beyanname süreciyle ilgili geniş bilgi verdiklerini söylediler. En çok şikayet edilen tapu kayıt örneklerinin e devlet üzerinden alınabileceğini ifade eden yetkililer ,Sulama Birliği Çerçeve Ana Statüsü Kanununa göre istenen belgeleri şöyle sıraladılar:

Madde 13-Birlik üyelerinin yükümlülükleri şunlardır:

(1) Sulama Tesisinden Faydalanma Sözleşmesini imzalamak ve sözleşmedeki yer alan aşağıdaki yükümlülükleri yerine getirmek:

a) Her yıl 15 Mart’a kadar sulama beyannamesini doldurup, sulama beyannamesi ile birlikte sulama yapılacak parselin; mal sahibi ise tapusunun bir örneğini ilk seferde, kiracı ise; mal sahibi veya kanuni temsilcisi ile kiralayan arasında akdedilen kira sözleşmesinin bir örneğini, mal sahibi ve kiracının kimlik fotokopilerini birliğin sorumlu birimine vermek.

b) Sulayacağı parselleri ve ekim alanlarını tapu kayıtlarına uygun ve eksiksiz beyan etmek.

c) Vermiş olduğu beyanlarda bir değişiklik olması durumunda, söz konusu değişikliği sulama sezonu başlamadan önce, beyannameyi verdiği birime bildirmek.

 

Alanya Sulama Birliği Beyanname
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Kepçenin Altında Kaldı
Kepçenin Altında Kaldı
Türkler'de İş Kazası
Türkler'de İş Kazası