BIST 1367.63
DOLAR 8.5782
EURO 10.1448
GR ALTIN 498.117
Son Dakika Haberler
Muzda Gümrük Vergisi Düşürüldü

Muzda Gümrük Vergisi Düşürüldü

05-08-2020 - 13:27 tarihinde yayınlandı
Alanya Ziraat Odası Başkanı Tahir Göktepe, muzun yüzde 145,8 olan gümrük vergisinin Cumhurbaşkanının İthalat Rejimi Kararına Ek Kararı ile yüzde 7’ye düşürülmesine ilişkin açıklama yaptı.

PAYLAŞ/ABONE OL 
ALANYA Ziraat Odası Başkanı Tahir Göktepe, muzum yüzde 145,8 olan gümrük vergisinin Cumhurbaşkanının İthalat Rejimi Kararına Ek Kararı ile yüzde 7’ye düşürülmesine ilişkin açıklama yaptı. Kararın basına yansıtıldığı gibi olmadığını belirten Göktepe, “Kimse Resmi Gazete’deki kararın altını okumamış. Bilgi kirliliği var” dedi. Karar ile birlikte aralarında muzun da yer aldığı bazı ürünlerin ihracatında fona para aktarılacağını ifade eden Göktepe, “Her 100 kilogramda fona 83 Euro para aktarılacak. Tonda 830 Euro oluyor. Hesapladığınızda gümrük vergisi yüzde 145.8’in de üzerine bir rakama tekamül ediyor. Olumsuz bir durum yok” dedi.

TOKLU: KARAR ÜRETİCİYİ KORUYACAK
AK Parti Alanya İlçe Teşkilatı Başkanı Mustafa Toklu konuya ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: 'Taze muz ithalatında %145 oranında gümrük vergisi uygulanmaktaydı. Bugünkü Resmi Gazete’de (05/08/2020) yayınlanan Karar ile muz üzerinden alınan gümrük vergisi nispi (%7) ve maktu (ton başına 830 euro) olarak 15 gün sonra uygulanmaya başlayacaktır. Mevcut dünya piyasaları fiyatlarıyla yeni uygulama ile alınacak gümrük vergisi de %145 oranında olmakla birlikte düşük fatura beyanı sonrası mahkeme süreci ile ödenen vergilerin ithalatçı tarafından geri alınmasının önüne geçilecektir. Böylece üreticimiz ve dürüst tüccarımız korunacak ve haksız rekabet ortamı oluşması engellenecektir.'


 
ŞAHİN’DEN TARIM SEKTÖRÜNÜ RAHATLATAN AÇIKLAMA
ALTSO Başkanı Mehmet Şahin bugün resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren ithal tarım ürünlerinde gümrük vergilerindeki indirime ilave olarak bu ürünlere konut fonu uygulanacağını söyledi. Birçok ürünün yer aldığı listede özellikle bölgemiz için büyük önem taşıyan Muzun 145,8 olan gümrük vergisinin yüzde 7’ye çekilmesinin sektörde kısa süreli bir panik havası yarattığını belirten Şahin, “Ancak indirim oranlarının yanı sıra vergilere toplu konut fonu uygulamasıyla oranların daha da arttırıldı” dedi. Şahin konuyu halen Ankara’da en üst düzeyde takip ettiğini belirterek, “Üreticimizin gönlü rahat olsun” dedi.

Bu durumda ithal ürünlere karşı yerli ürünlerin daha iyi korunmasının amaçlandığına dikkat çeken ALTSO Başkanı Mehmet Şahin, “ Bir yandan gümrük vergilerinde indirime gidilirken bir yandan da bu ürünlere toplu konut fonu getirilmesi esasında yerli üreticiyi koruma amaçlı bir düzenleme. Artık Türkiye ithal cenneti olmayacak. Yerli üretim daha fazla değer kazanacaktır. Ben bu konuyu Ankara’da birebir takip ediyorum. Üreticimizin içi ferah olsun. Devletimiz özellikle pandemi sonrasında kapalı alan muz yetiştiriciliğine büyük destek verdi. Tarihin en yüksek ekim oranını yaşıyoruz. Bunlar yapılırken ithal ürünlerin ülkemize kolay girişinin de önüne geçilerek sektöre daha fazla destek verilmek amaçlanıyor”diye konuştu.

Şahin bu uygulamanın hayata geçirilmesindeki emekleri nedeniyle de Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ve Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli başta olmak üzere karara imza atan tüm kabine mensuplarımıza teşekkür etti.

NE OLMUŞTU?
Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan ithalat rejimi kararına ek Cumhurbaşkanı kararına göre ek gümrük vergileri yeniden düzenlenen ürün grupları; Paraguay çayı, meyan kökü hülasaları, Kakao tozu, mayalar, soslar, çikletler, boğaz pastilleri, helva ve lokumlar, çikolata ve kakao içeren gıda ürünleri, makarnalar, mısır gevreği, Ekmek, pasta, kek, bisküvi ve diğer ekmekçilik ürünlerinden oluşuyor.
Ürün gruplarının ithalatında uygulanacak ek gümrük vergisi oranları, ülke ve ülke gruplarına göre yüzde 0 ila yüzde 20 arasında değişiyor. Bu kapsamda, Şili, İran, İsrail ve Arnavutluk'tan söz konusu ürünlerin ithalatının bazılarına da sıfır gümrük vergisi uygulanması öngörülüyor. Gümrük vergisi sıfırlanan ürünler içinde çikolata, makarna, pastacılık ürünleri, maya, helva, kahvaltılık gevrekleri ve kakao ürünleri bulunuyor. Taze (yeşil) sarımsak, kuru sarımsak, kabuklu, kabuksuz ceviz, taze muz, kurutulmuş muz, siyah ve yeşil çay, çerezlik ayçiçeği gümrük vergileri düşürüldü. Cumhurbaşkanının İthalat Rejimi Kararına Ek Kararına göre, taze (yeşil sarımsak ve kuru sarımsakta yüzde 49,5 olan gümrük vergisi yüzde 5’e, diğer bazı sarımsaklarda yüzde 19,5’den yüzde 2’ye, kabuklu ve kabuksuz cevizde yüzde 15’den yüzde 4’e indirildi.

MUZDA GÜMRÜK VERGİSİ YÜZDE 145,8’DEN YÜZDE 7’YE DÜŞÜRÜLDÜ
Muzda yüzde 145,8, yeşil ve siyah çayda yüzde 145 olan gümrük vergisi yüzde 7’ye düşürüldü. Çerezlik ayçiçeğinde yüzde 27 olan gümrük vergisi yüzde 3’e indirildi.

reklam
YORUM YAZ

GÜNLÜK GAZETE MANŞETLERİ (28 TEMMUZ 2021 ÇARŞAMBA)